....Bůh zabíjí bez rozdílu a my také!

Kryštof Alois Lautner

27. dubna 2008 v 15:18 |  Aktéři procesů
Kryštof Alois Lautner byl děkan, který se stal obětí honu na čarodějnice ve Velkých Losinách. Jeho osud zpracoval Václav Kaplický v knize "Kladivo na čarodějnice" a následně pak Otakar Vávra ve stejnojmenném filmu. A kdo vlastně byl ten člověk, který dokázal vzdorovat tortuře po neuvěřitelně dlouhou dobu?

Život a studia...
Narodil se roku 1622 v Šumperku. Jeho rodiče Dorota a Zachcariáš Lautnerovi mu dali možnost studovat a stát se tak gramotným a inteligentním duchovním. Studoval v Olomouci, v bavorském Landshutu a ve Vídni. Stal se magistrem práva a filosofie. 1656 byl vysvěcen na kněze a v letech 1658-1663 byl farářem v Dolní Moravici a Osoblaze. Na děkana byl povýšen roku 1668 v Šumperku.
Respekt, kterému se těšil mezi farníky, byl zasloužený - jeho vědomosti z mnoha oborů byly na tu dobu opravdu neobvyklé, vynikal rovněž v astronomii. Hrál na housle, sbíral obrazy, v jeho knihovně byly stovky knih nejrůznějšího zaměření.
Jako domeček z karet, život se hroutí... Lautner a čarodějnictví?!
Na zámek v Losinách přicestoval amatérský inkvizitor Boblig. Přijel vyšetřit případ, kdy chudá žebračka vyplivla hostii. Tento extrémně vyšinutý člověk nejprve upálil chudou žebračku, načež z čarodějnictví začal podezřívat i očividně nevinné lidi. Dělal vše proto, aby dostal Lautnera na hranici. Ten se nedal zlomit ani ve chvíli, kdy proti němu svědčili nejbližší přátelé-rodina Sattlerova a hospodyně a schovanka Zuzana Voglicková. Tortuře vzdoroval desetkrát za sebou(mezi dny 16.6.84-28.6.84). 28.června se fyzicky i duševně zlomil. Poprava se udála až 18.9.1685. Kryštof Alois Lautner byl upálen na hranici zaživa, sice dostal pytlík se střelným prachem, ale ten ho pouze popálil a poranil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mira mira | 15. ledna 2011 v 16:28 | Reagovat

prosím  jak se jmenuješ chtěl bych se s tebou setkat chtel bych par informaci od tebe mne to taky zajima

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama